Interjúk
A női szépség lehet(ne) szőrös – Interjú A bundátlan vénusz szerzőjével – wmn.hu
Mekkorát változott azóta a világ! Az emberekről, elsősorban a nőkről, szinte teljesen eltűnt a testszőr. Bár ez így nem pontos. A szőr nem eltűnik, hanem jelentős anyagi és időbeli ráfordítás árán, gyakran komoly fájdalmak közepette távolítjuk el, hogy aztán pár nap múlva újra kinőjön. Miért csináljuk? Mert így szép, higiénikus, így szoktuk meg, ezt várja tőlünk a partnerünk, az illem? Lehet-e a miénk a testünk, ha egyszer a nyilvános használatát ennyi szabály korlátozza? Mennyire infantilizál minket, hogy simának kell lennünk, mint a babapopsi? Ezeket a kérdéseket feszegeti egy nemrég megjelent nagyszerű társadalomtörténeti könyv, A bundátlan vénusz
Tanulmányok, Kritikák, Recenziók
Kész Orsolya: Az utolsó utáni tabu – es.hu
A bundátlan Vénusz voltaképpen arról szól, hogy a szeméremszőrzet az utolsó utáni tabu vagy másként: „hogy az elmúlt évtizedekben eltűnt az emberekről, férfiakról és nőkről egyaránt, a testszőrzet”. A testet érintő kritikai kutatások ugyan nagy hangsúlyt fektetnek a test-hatalom-intézmény hármas vizsgálatára, a médiahatások és a testkép kapcsolatára, és az ezekből következő étkezési, önértékelési és pszichés zavarok összefüggéseire. Ám a test szőrtelenítésével kapcsolatos kérdésfeltevések általában vagy túl magától értetődőnek vagy túl komolytalannak hatottak ahhoz, hogy a társadalomtudományos munkák kitüntetett figyelmet szenteljenek neki, így meglétével vagy hiányával, változó funkciójával, rituális használatával és jelentéseivel, reprezentációjával, valamint a mindenkori szépségeszményhez kapcsolódó viszonyával alig foglalkoztak.
Király Csenge Katica: Kultúra borotvaélen – prae.hu
2021 szeptember 3-án, a Kis Présházban mutatták be K. Horváth Zsolt új tanulmánykötetét, A bundátlan Vénuszt. A kötet alcíme szerint a női testszőrzet biopolitikáját és az eszményi test politikai antropológiáját állítja fókuszba.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.