Tanulmányok, kritikák, recenziók
L. Varga Péter: Az ember mint irritáció – es.hu
A preparáció jegyében arra tesz kísérletet, hogy a helyenként bizarr, a hagyományos – azaz „felvilágosult” vagy „humanista” antropológiai – perspektívától idegen jelenségeket az emberen túli embertudomány aspektusából kutassa. Egyszerre szemléli tárgyát, a műalkotást és az általa színre vitt testet, húst, alakzatot élményszerű jelenlétében és megértendő távlatban. A cím metaforáját a következőképp oldja fel: „a preparálás az értelmezői tevékenység metaforája is egyben.
Benkő Krisztián: Taxidermia – muut.hu
A nekrofil esztétikának is nevezett könyv, A preparáció jegyében Nemes Z. Márió első tanulmánykötete, melyhez 2008 és 2013 között nagyrészt kortárs jelenségekről, kiállításokról és könyvekről készített alapos értelmezéseket. A Hajas Tibort a kötet „titkos hőse”-ként megemlítő előszó a fejezeteket összefűző szempontnak tartja az élő és élettelen, ember és báb, Gólem és preparátum átmeneteit képező figurák vizsgálatát a kegyelmi állapot és a kísértetiesség köztes állapotában, nyilván nem függetlenül az úgynevezett Holmi-vitától — az agambeni profanáció jegyében.
Turi Márton: Poszthumán (t)enyészetek – tiszatajonline.hu
„Vannak dolgok, amiket nem lehet beletenni semmiféle preparátumba.” – szól a szentenciózus kijelentés a Taxidermia lezárásában, mintegy a preparálás és a művészi alkotás között korábban megnyitott átjárás konklúziójaként. A film ezen utolsó, egyúttal legemlékezetesebb szakaszának központi jelenete a címbeli hivatást űző Balatony Lajos (Marc Bischoff) halálperformansza, amely során a tulajdon testi identitásától végleg elidegenedett férfi koncepciózusan felszámolja maradék vitalitását…
Sánta Szilárd: Egy halottkém jelentései – ujszo.com
Nemes Z. Márió A preparáció jegyében című kötete – a JAK-füzetek könyvsorozat 189. darabja – nem könnyű, ugyanakkor hihetetlenül izgalmas olvasmány. Nyelvi megformáltság és gondolati gazdagság tekintetében is nagyon precízen kidolgozott szövegekből áll a kötet; a szerző a művészettel való találkozás antropológiai, elméleti, esztétikai stb. lehetőségeit boncolgatja. Az előszóban ugyan leszögezi, „a kötet írásai nem vállalkoznak arra, hogy egységes elméleti-történeti hátteret vázoljanak fel, inkább egyedi és alkalmi profanációknak tekinthetőek”, mégis számos párhuzamot, közös pontot találhatunk a tanulmányokban, esszékben, például a steril diskurzusok megfertőzését, a preparátummetafora különböző kibontásait vagy az „ember antropológiai státusának” megváltozására vonatkozó kérdéseket.
Preparáció és szentimentalizmus: kortárs kritika – magyarnarancs.hu
Nemes Z. Márió és Krusovszky Dénes is több vasat tart a tűzben. Előbbi ugyanolyan otthonosan mozog az akadémikus filozófia világában, mint a legvadabb trashfilmek mocsarában. Ez pedig nemcsak a költészetén látszik meg, hanem a kritikáin is.
Értékelések
Még nincsenek értékelések.